نحوه دادن سرلاک به پرنده

جوجه ها تازه به دنیا آمده انواع طوطی ها و پرندگان تا قبل از زمانی که دانه خور شوند. توسط والدین و از راه دهان تغذیه میشوند یعنی والد غذا جویده شده یا له شده را داخل نوک فرزند خودش قرار میدهد .اما گاهی به دلالیلی بعد از مدتی پرنده این کار را انجام نمی دهد یا حتی شاید مادر در کنار جوجه نباشد. پس باید این کار توسط شما انجام شود.

روش اول

دادن سرلاک به پرنده با قاشق

در این حالت سرلاک مرغوب و با کیفیت را برای پرنده خود با توجه به سن و نوع آن تهیه میکنید و با مقداری آب ولرم مخلوط مینمایید. برای انجام این روش حتما از قاشق نسبتا کوچکی مثل قاشق چای خوری استفاده کنید. قاشق را خیلی پر نکنید مخلوط سرلاک آماده شده را با فاصله زمانی مشخص به پرنده بدهید. سرلاک نبایستی که حالت بلغم مانند داشته باشد و و باید به شکل یک خمیر نرم یک دست باشد. باید توجه کنید وقتی قاشق را نزدیک دهان پرنده خود گرفتید سرلاک را به درستی در دهان او قرار دهید تا وارد مری پرنده نشود.

دادن مقدار زیادی غذا یا سرلاک به پرنده باعث میشود که ترش کند. در این حالت با فاصله کوتاهی به کمک یک قطره چکان یک قطره سرکه در دهان او بریزید تا غذا را هضم کند. اگر این کار را انجام ندهید به دلیل دادن سرلاک زیاد تر از نیاز  پرنده شما آسیب میبیند.

نکته: اگر قاشق کوچک نداشتید میتوانید دو طرف قاشق را به طرف داخل خم کنید. همچنین لازم است بدانید این روش برای پرندگان بزرگ تر و جثه دار تر مناسب خواهد بود.

روش دوم

دادن سرلاک به پرنده به کمک سرنگ

در این روش سرلاک را به کمک آب ولرم درست میکنیم و سپس داخل لوله سرنگ میریزیم. حتما بخش سوزنی آن را خارج کنید زاویه دست خود را 30 درجه و به طور مایل قرار دهید. اگر از سرنگ های یک بار مصرف برای دادن سرلاک استفاده کنید مناسب تر است در غیر این صورت سرنگ مورد استفاده را هر بار قبل استفاده بشویید. سعی کنید سرلاک را یه زور به پرنده ندهید به طوری که بالا بیاورد. بعد دادن غذا به پرنده خیلی به او و شکمش دست نزنید. حتما از سرلاک با کیفیت و مرغوب استفاده کنید و تا حد امکان از خرید یا تهیه سرلاک دستی خودداری نمایید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *